System Ekozarządzania i Audytu EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme) jest unijnym instrumentem wprowadzonym w życie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, mającym na celu zachęcenie różnych organizacji (przedsiębiorstw, zakładów i instytucji) do ciągłego doskonalenia efektów działalności środowiskowej.
Unia Europejska nałożyła na Ministra Środowiska obowiązek rozpowszechniania EMAS i stworzenia systemu umożliwiającego otrzymanie w nim rejestracji przez polskie organizacje. EMAS stawia na ciągłe doskonalenie systemów ochrony środowiska w organizacjach i zmniejszanie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Od wytwórców dóbr i usług wymagamy nie tylko coraz lepszej jakości artykułów ale też dbałości o środowisko naturalne. Centrum jako jednostka Ministra Środowiska stara się umożliwiać zainteresowanym jak najszerszy dostęp do informacji o środowisku, poprzez różne formy przekazu, stąd nasza inicjatywa i projekt ogólnopolskiej kampanii na ten temat.
EMAS to ciągłe doskonalenie efektów działalności środowiskowej, sprawny system zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie, zmniejszenie zagrożenia poważnymi awariami i ograniczenie skutków ewentualnych awarii, zmniejszenie kosztów produkcji a przede wszystkim zaangażowanie pracowników w proces poprawy efektów działalności środowiskowej. Przekazanie informacji o systemie EMAS ma zwiększyć świadomość dokonywanych przez Nas wyborów. Możliwość stosowania logo EMAS przez zarejestrowane organizacje ma dawać sygnał Nam jako konsumentom, ze firma troszczy się o środowisko naturalne i jest godna zaufania.
EMAS - wyzwanie dla odważnych
W ochronie środowiska jako społeczeństwo stajemy przed kolejnymi wyzwaniami. Obok niewątpliwie bardzo ważnych działań niezbędnych dla zachowania zasobów naszej przyrody i zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska, coraz bardziej widać potrzebę zmian w nastawieniu do ekologii a może i przyzwyczajeniach w szeroko rozumianej działalności gospodarczej. w chwili obecnej polskim przedsiębiorcom stawia się coraz wyższe wymagania: produkty mają być coraz tańsze, coraz lepsze, w szalonym tempie rośnie konkurencja na rynku a dodatkowo od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, nastąpił wyraźny wzrost wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska w stosunku do przedsiębiorców. Tym wszystkim wyzwaniom łatwiej będzie sprostać gdy zarządzający przedsiębiorstwami i instytucjami w prowadzeniu swojej działalności dostrzegą korzyści jakie niesie za sobą wdrożenie systemu ekozarządzania EMAS.
Korzyści z wdrożenia systemu EMAS
EMAS oznacza przede wszystkim:
- efektywność - gdyż po jego wdrożeniu można uzyskać lepsze efekty prowadzonej działalności w tym ograniczyć koszty
- wiarygodność - bowiem zapewnia on wzrost wiarygodności wśród klientów, inwestorów, a także władz administracyjnych i organów kontrolnych
- przejrzystość - gdyż poprzez deklarację środowiskową przedsiębiorca może udokumentować swój dobry, chciałoby się rzec ekologiczny wizerunek
Poprzez audyty kadra zarządzająca ma stale kontrolę nad prawidłowością wykonywanych procedur oraz monitoring oddziaływania na środowisko łącznie z możliwością bieżącej korekty zabezpieczeń przed awariami. Ważnym przywilejem dla organizacji z wdrożonym systemem jest możliwość korzystania z logo, które jest coraz bardziej rozpoznawalne i można powiedzieć „elitarne". w krajach Unii Europejskiej wdrażanie systemu EMAS jest bardzo rozpowszechnione, Ważnym argumentem dla podmiotów gospodarczych za wdrażaniem systemu jest możliwość uzyskania wsparcia finansowego ze środków UE na rejestrację w systemie EMAS.
Kampania wystartowała 19 marca w Lublinie!
Jednym z elementów kampanii są konferencjie ogólnopolskie i następujące po nich szkolenia. w pierwszym kwartale 2010 roku rozpocznie się cykl konferencji ogólnopolskich, a następnie szkoleń przeprowadzanych we wszystkich województwach na terenie całego kraju. Organizacje zainteresowane przystąpieniem do systemu EMAS zaproszone są do bezpłatnego udziału w nich. Pragniemy dotrzeć do odbiorców również za pośrednictwem prasy, informacji radiowych i telewizyjnych oraz poprzez Internet. Kampania jest realizowana dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej. Zapraszamy do odwiedzenia Ekoportalu oraz strony kampanii Ekozarządzanie w Przedsiębiorstwie, gdzie sukcesywnie pojawiać się będą bieżące informacje o projekcie i kalendarium spotkań.
Zachęcamy wszystkich do skorzystania z naszej oferty i zapraszamy do udziału w konferencjach.
24 czerwca 2010 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu odbyła się konferencja ,,Ekozarządzanie w Przedsiębiorstwie", organizowana przez Centrum Informacji o Środowisku w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej promującej Wspólnotowy system ekozarządzania i audytu EMAS. W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji, przedsiębiorstw i zakładów.
Kolejna konferencja dotycząca systemu EMAS odbędzie się w Warszawie 29 czerwca 2010 r. w gmachu Ministerstwa Środowiska.
Wszelkie informacje o kampanii dostępne są na stronie
http://emas.ekoportal.pl Źródło: materiały CiOŚ - emas.ekoportal.pl
materiał RDOŚ w Poznaniu -
http://poznan.rdos.gov.pl